501 rocznica Pamiątki Reformacji

„Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego,

który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus.”1 Kor 3,11

Święto Reformacji jest jednym z ważniejszych świąt obchodzonych przez Kościoły protestanckie, a upamiętnia ono początek dzieła odnowy Kościoła chrześcijańskiego. Symbolem stało się ogłoszenie 31 października 1517 roku przez ks. dra Marcina Lutra 95-ciu tez, które odważny augustiański mnich wywiesił na drzwiach Kościoła Zamkowego w Wittenberdze. Wystąpienie to dało początek reformacji, która jak wiemy miała ogromny wpływ na cywilizację europejską. Parafianie z Mikołowa mogli na własne oczy zobaczyć odrestaurowane drzwi Kościoła Zamkowego w Wittenberdze z wykutymi tezami podczas tegorocznej wycieczki „Śladami Marcina Lutra”.

W tym roku gościliśmy na zaproszenie proboszcza naszej parafii ks. Kornela Undasa i Rady Parafialnej  panią diakon Aleksandrę Błahut-Kowalczyk, która podczas nabożeństwa reformacyjnego zwiastowała Słowo Boże. Ta luterańska teolog jest niezwykle aktywna, zajmuje się bowiem działalnością duszpasterską na rzecz kobiet, publicystyką, często występuje w radio Katowice lub CCM, a także jest pisarką i poetką. Pani diakon jest autorką wielu ciekawych książek i tomików wierszy. Jej rozważania mają charakter religijny a refleksje dotyczą obserwacji otaczającego nas świata, ludzi i codzienności. Podkreśla, że każdy z nas pielgrzymując przez „własny ogród życia” powinien wspierać się mądrościami prawd biblijnych.

Swe kazanie oparła na pięciu fundamentalnych zasadach protestantyzmu. Sola scriptura (Tylko Pismem) stanowi formalną zasadę teologiczną  która głosi, że Pismo Święte jest samowystarczalnym źródłem wiary chrześcijańskiej. Reformatorzy dostrzegli w Biblii jedyny fundament, na którym można przeprowadzić odnowę i reformację Kościoła. Zawarte w niej  Słowo Boże nie jest jedynie martwą literą, ale posiada moc Bożą i stanowi jedyny środek przekazu łaski Bożej. Praktycznym tego wyrazem było przełożenie Biblii na języki narodowe oraz zreformowanie nabożeństwa, w którym kazanie oparte na Piśmie Świętym stało się jego centralnym punktem. Sola fide (Tylko wiarą), Sola gratia (Tylko łaską), Sola Christus (Tylko Chrystus), Soli Deo gloria (Tylko Bogu chwała) pojawiły się w XVI wieku podczas reformacji i do dziś stanowią podstawę teologiczną protestantyzmu akcentując, że tylko Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludźmi.

 Na zakończenie pani diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk podkreśliła, że w myśl reformacyjnego hasła ecclesia semper reformanda powinniśmy być kościołem stale reformującym się, czyli kościołem, który ciągle na nowo odradza się w Jezusie Chrystusie.

Dziękujemy pani diakon za przyjęcie zaproszenia i głoszenie Słowa Bożego. Dziękujemy chórowi parafialnemu pod dyrekcją pani Mai Białas-Drzewieckiej za uświetnienie nabożeństwa swym śpiewem. Dziękujemy paniom, które upiekły ciastka przypominające sylwetkę ks. dr Marcina Lutra a którym każdy uczestnik nabożeństwa został obdarowany.

 

Słońcem i tarczą jest Pan, Bóg, łaski i chwały udziela,

nie odmawia tego co dobre, tym, którzy żyją w niewinności. Ps 84,12

 

                                                                                                          I.M-K


 

  • 501 rocznica Pamiątki  Reformacji
  • 501 rocznica Pamiątki  Reformacji
Parafia Ewangelicko - Augsburska w Mikołowie. plac ks. Jana Karpeckiego 1, 43-190 Mikołów.
tel/fax. (0-32) 226 - 20 - 32 e-mail: mikolow@luteranie.pl