Fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus.
1 Kor 3,11
Dla każdego ewangelika dzień 31 października jest prawdziwym świętem, a śpiewana pieśń „Warownym Grodem” jest swoistym hymnem. Nic więc dziwnego, że kościoły w tym dniu wypełnione są wiernymi. Tak było i w tym roku w naszej mikołowskiej świątyni, gdzie gościem specjalnym była diakon Małgorzata Gaś.
Odważny augustiański mnich Marcin Luter 31 października 1517 roku przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele Zachodnim. Data ta stała się symbolem, punktem zwrotnym w dziejach Europy i historii Kościoła. Z jednej strony rozpoczął się renesans teologii i powrót do Ewangelii, a z drugiej wyodrębnienie się nurtu reformacyjnego, z którego wyrosły w następnych latach Kościoły Ewangelickie. Reformacja miała ogromny wpływ na cywilizację europejską. Zapoczątkowała reformy w wielu dziedzinach życia: kulturze, oświacie, polityce czy gospodarce. W 1522 roku dr Marcin Luter przetłumaczył Nowy Testament, a w 1534 roku wydano już całą Biblię w języku niemieckim dając początek przekładom i tłumaczeniom na języki narodowe.
Parafianie z Mikołowa mogli w ubiegłym roku na własne oczy zobaczyć drzwi kościoła z przybitymi tezami w Wittenberdze podczas wycieczki „Śladami Marcina Lutra”.
Podczas reformacyjnego nabożeństwa kazanie wygłosiła diakon Małgorzata Gaś, która została zaproszona przez proboszcza i radę parafialną. Diakon, która urodziła się w Ornontowicach, ale dzieciństwo i młodość spędziła w Mikołowie, z wielką radością i wzruszeniem wspominała czas pobytu w naszej parafii. Z sentymentem przywoływała nauki ks. Jana Karpeckiego dziękując za możliwość głoszenia Słowa Bożego z naszej mikołowskiej ambony.
„Kobieta w Kościele…”. Jakie są realia życia polskich diakonek? Jaka jest ich codzienna służba? Czy będą mogły w przyszłości samodzielnie prowadzić parafie? Na te i inne pytania starano znaleźć się odpowiedź 7 listopada bieżącego roku w Bytomiu-Miechowicach, kiedy to obradował Synod Diecezjalny Diecezji Katowickiej. Jego głównym tematem było właśnie zagadnienie ordynacji kobiet w Kościele. Są to niewątpliwie tematy przyszłości, z którymi będziemy musieli się zmierzyć niezależnie od indywidualnych poglądów każdego z nas. Z pewnością równolegle będą musiały nastąpić zasadnicze zmiany natury prawnej, statusu kobiet-księży, ich sytuacji materialnej. Nadmieńmy jedynie, że w sąsiedniej Słowacji kobiety ordynowane są na księży od 1951 roku.
Na zakończenie nabożeństwa reformacyjnego w Mikołowie każdy uczestnik został obdarowany miłym upominkiem. Było to ciastko przypominające sylwetkę dr Marcina Lutra. Ponadto każda rodzina otrzymała „Klucz do nieba”przypominający o najważniejszych postulatach Reformacji i zbliżającym się jubileuszu jej 500-lecia. Dziękujemy miłym paniom za pomysł i przygotowanie słodkiej niespodzianki.
I.M-K