„Śladami MARCINA LUTRA”
Wycieczka parafialna w dniach 8-11.05.2014r
W ramach obchodów 500-lecia reformacji parafia mikołowska zorganizowała wycieczkę do miejsc związanych z życiem
i działalnością dr Marcina Lutra. Uczestnikami wycieczki byli także nasi współwyznawcy z sąsiednich parafii. Naszym przewodnikiem był proboszcz ks. Kornel Undas, który krótką modlitwą rozpoczął nasz wyjazd w godzinach późnowieczornych.
Przyjazd wczesnym rankiem do Wittenbergi – Lutherstadt Wittenberg, miasta nad Łabą liczącego obecnie 53 tys. mieszkańców, które stało się słynne w całej Europie, kiedy Marcin Luter do drzwi tutejszego kościoła przybił 95 tez. Co ciekawe, było to wówczas niewielkie miasteczko liczące zaledwie 2,5 tys. mieszkańców. Ani wcześniej, ani później miasto nie było sceną przełomowych wydarzeń historycznych, ale to jedno wystarczyło, by stało się mekką dla współczesnych ewangelików. Ponadto tłumy ludzi przyciąga z pewnością fakt wpisania miasta na listę UNESCO w 1997r. oraz dobrze zachowana, bardzo ładna Starówka. Wittenberga ma urokliwy Rynek otoczony eleganckimi kamienicami. Stoi na nim duży, biały Ratusz z kamiennymi obramieniami okien i trójkątnymi, renesansowymi szczytami. Przed nim znajduje się pomnik Marcina Lutra, dzieło J.G. Schadowa oraz pomnik drugiego reformatora Filipa Melanchtona.
Niedaleko wznoszą się dwie bliźniacze wieże Kościoła Miejskiego – Stadtkirche St. Marien,w którym Marcin Luter i Katarzyna von Bora wzięli ślub. To tu odbywały się pierwsze na świecie nabożeństwa protestanckie, to tu Luter wygłaszał kazania. Jest to najstarsza budowla w Wittenberdze.
Nasze pierwsze kroki po przybyciu do Wittenbergii skierowaliśmy do domu Lutra – Lutherhaus, do dawnego klasztoru augustiańskiego. Tu właśnie mieszkał wielki reformator po przybyciu do Wittenbergii. Do tego ładnego obiektu z ośmioboczną wieżą i wykuszem okiennym prowadzi trawiasty dziedziniec z pomnikiem Katarzyny von Bora. We wnętrzu zobaczyliśmy pokoje mieszkalne Marcina Lutra i jego rodziny, miejsce gdzie pracował i prowadził dyskusje ze swoimi studentami. Ulica Schlossstrasse prowadzi do najważniejszego i najpiękniejszego kościoła w mieście Kościoła Zamkowego – Schlosskirche. Na wrotach tej świątyni Luter przybił 95 tez, inicjując dyskusję na temat reform w kościele. Niestety, oryginalne drewniane drzwi spłonęły podczas wojny siedmioletniej w 1760r., a od 1858r. zastąpiły je brązowe, na których odlano wszystkie tezy napisane po łacinie. We wnętrzu kościoła znajdują się skromne nagrobki Lutra i Melanchtona. Przy placu zamkowym, w schronisku młodzieżowym mieliśmy zapewniony spokojny nocleg i smaczne wyżywienie.
Niestety kościoły w Wittenberdzie mogliśmy podziwiać tylko z zewnątrz, bowiem trwają prace renowacyjne w ramach przygotowań do rocznicy reformacji. Wśród uczestników wycieczki zrodziła się myśl, aby za kilka lat powtórzyć ten wyjazd
i zobaczyć odrestaurowane zabytki – oby dobry Bóg pozwolił zrealizować te marzenia.
W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do Eisleben – miejsca urodzin i śmierci Marcina Lutra. Miasto w 1946r. otrzymało nazwęLutherstadt Eisleben.
Historia miasta jest ściśle związana z wydobyciem i obróbką rud miedzi,które przyczyniły się do rozkwitu gospodarczego
i kulturalnego miasta. Górnictwo było główną gałęzią przemysłu w Eisleben aż do połowy XX wieku. Obecnie gospodarka miasta opiera się na turystyce zaś Domy Marcina Lutra – narodzin przy Lutherstraße i śmierci przy Andreaskirchplatz zostały wpisane w 1996r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W 1483r. do Eisleben przybyli rodzice Marcina Lutra, Hans i Małgorzata Luter, a wkrótce (10 listopada1483r.) urodził się ich syn, Marcin. Zwiedziliśmy dom, w którym Luter przyszedł na świat, muzeum poświęcone Lutrowi i miastu, kościół św. Piotra i Pawła, w którym reformator został ochrzczony oraz kościół św. Andrzeja, gdzie wygłosił swoje cztery ostatnie kazania. Tuż obok jest dom śmierci Lutra, gdzie zmarł w 1546r. u swojego przyjaciela dr. Drachstettena.
Kolejnym punktem programu był przyjazd do Eisenach i zwiedzanie potężnej średniowiecznej warowni Wartburg, która z czasem stała się jednym z centrów życia politycznego Niemiec. Ponadto w zamku gromadzili się poeci, śpiewacy, malarze i kopiści, dzięki którym Wartburg stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym. W zamku tym przez dziewięć miesięcy przebywał Ojciec Reformacji. W 1521r. reformator Kościoła został uznany przez sąd w Wormacji za heretyka, ekskomunikowany i skazany na banicję. Wówczas elektor Fryderyk Mądry zlecił porwanie mnicha i w przebraniu chłopa, jako junkier Jorg, Luter przebywał na zamku. Zwiedziliśmy skromnie urządzone pomieszczenie – Lutherstube, w którym pracował nad przekładem Nowego Testamentu z języka greckiego na niemiecki.
Zwiedzającym bardzo podobały się prywatne pomieszczenia Elżbiety, córki króla Węgier, która w tajemnicy przed mężem pomagała biednym wynosząc z zamkowej kuchni jedzenie. Z kolei największym pomieszczeniem w zamku jest Sala Śpiewaków z kasetonowym stropem, w której nakręcone były sceny filmu o Lutrze.
Niedziela Jubilate była ostatnim dniem naszej wycieczki. Rozpoczęliśmy ją od nabożeństwa w przepięknym kościele Frauenkirche w Dreźnie. Wielkie było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że kościół wypełniony jest prawie do ostatniego miejsca wiernymi. Kościół ten to powojenna rekonstrukcja – jeden z ostatnich odbudowanych obiektów drezdeńskiej Starówki, ponownie konsekrowany w 2005r. Po nabożeństwie odbył się krótki koncert organowy – może i w naszym kościele organiści przygotują takie melodyjne zakończenia?
Drezno – stolica Saksonii, miasto leżące nad Łabą. Posiada wiele przepięknych barokowych budowli, a pałac Zwinger jest najbardziej znanym zabytkiem Drezna. Miasto dużo zawdzięcza Augustowi II Mocnemu, który przeprowadził wiele reform politycznych i gospodarczych. Spacerując uliczkami Altstadt podziwiając wspaniałe zabytki oraz promenadą wzdłuż Łaby mogliśmy przekonać się o słuszności zaszczytnego tytułu, jakie ma to miasto: „Florencja nad Łabą”.
Podczas tej wycieczki nasze ewangelickie korzenie były odkrywane na nowo, Słowo Boże przemawiało w niezwykły sposób do serca każdego uczestnika. Dziękujemy Bogu za zrealizowanie naszych marzeń.
I. M-K