W niedzielę 30 września przeżywaliśmy uroczyste nabożeństwo z okazji Dziękczynnego Święta Żniw. Dziękowaliśmy za wszystko, czym nas Bóg ubogaca i prosiliśmy o to, aby nam nigdy nie zabrakło chleba.
To właśnie bochen codziennego daru rodzący się z trudu pracy rolnika został wniesiony przez dzieci rolników, aby został pobłogosławiony. Dzieci wniosły również Słowo Boże, które także zostało pobłogosławione z prośbą modlitewną, aby stało się „pochodnią i światłością na naszych drogach”. Ps 119,105 Wyjątkowość nabożeństwa polegała na tym, że ołtarz był pięknie przyozdobiony darami natury, czyli warzywami, owocami i kwiatami. Nabożeństwo swoimi pieśniami uświetnił chór dziecięcy i chór parafialny. Nabożeństwo skupiło wszystkich rolników naszej parafii oraz gości ekumenicznych wraz ze sztandarem Związku Rolników z Mikołowa.
Po nabożeństwie parafianie spotkali się tradycyjnie przy kawie, herbacie i wypiekach w ogrodzie proboszczowskim. Można było również degustować świeży chleb posmarowany domowym smalcem i pasztetem, pamiętając jednocześnie o tym, że najlepszym podziękowaniem jest dzielona kromka chleba z innymi. W tym miejscu dziękujemy tym wszystkim, którzy przynieśli dary, przygotowali wypieki oraz przystroili nasz kościół.
Dziękczynne Święto Żniw jest nie tylko podziękowaniem Kościoła za chleb powszedni, o który prosimy w Modlitwie Pańskiej. Uroczystość przypomina również o dziękczynieniu za to wszystko, co otrzymujemy z ręki Boga i zachęca do okazywania miłości i miłosierdzia potrzebującym. Mówi o tym tekst z Księgi Izajasza 58,7-12: „… podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz.
Dziękczynne Święto Żniw obchodzone jest w niedzielę po święcie Archanioła Michała (29 września). Do liturgicznych tradycji Dziękczynnego Święta za Żniw, podczas którego odprawia się nabożeństwa komunijne, należy przyozdabianie ołtarza darami natury (kwiaty, warzywa, owoce). W niektórych parafiach ewangelickich jak w Mikołowie, nabożeństwo zaczyna się procesjonalnym wejściem do kościoła Rady Parafialnej, dzieci wraz z duchownym. Dzieci niosą dary, które kładą na ołtarzu. Jest to również symbol wiary i nadziei najmłodszych, ciągłości Stworzenia, za które odpowiedzialne są następne pokolenia.